dr Sergiusz Leończyk

LeonczykS

Gościem specjalnym Spotkania Wigilijnego 15 grudnia 2015r. był  Sergiusz Leończyk, który reprezentował Kongres Polaków w Rosji. Kongres jest organizacją o charakterze społecznym, zrzesza 44 organizacje polonijne. Najwięcej tego typu organizacji znajduje się na terenie Syberii – podkreślał w rozmowie z redaktor Jagodą Podolak dr Leończyk.

Dr Sergiusz Leończyk będąc Wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Kongresu Polaków w Rosji, pełni również funkcję redaktora pisma „Rodacy” adresowanego do Polonii rosyjskiej, głównie na terenie Syberii.

Nasz gość jest potomkiem rodziny pochodzącej z polskich Mazur, która początkiem ubiegłego wieku przeniosła się w celach zarobkowych dobrowolnie na Syberię. Pochodzi z Abakanu, miasta leżącego na południe od Krasnojarska, gdzie na miejscowym uniwersytecie ukończył studia, a następnie pracował.  W1992 r. – będąc na studiach – powołał do życia pierwsze w kraju stowarzyszenie „Polonia”, które jest największą w Rosji organizacją polonijną.

Jest wybitnym znawcą Syberiady, uznanym autorytetem w stowarzyszeniach polonijnych świata. Przedmiotem jego badań naukowych są losy Polaków na Syberii. Od dwóch lat przebywa w Polsce, pracuje naukowo nad uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego.

Zachęcamy do wysłuchania obszernej wypowiedzi dr. Sergiusza Leończyka na temat działalności Kongresu Polaków w Rosji.