Bronisław Schmidt (1907-1982) – po II wojnie światowej pracownik Korpusu Ochrony Pogranicza – został aresztowany w 1946 roku i na mocy wyroku z art. 54-10„a” Kodeksu Karnego Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej skazany na pobyt w specjalnym obozie pracy na Syberii (rejon Czernogorska). Do Polski wrócił w roku 1956 z żoną (również Sybiraczką) z córką i synem.
- Na zdjęciu poniżej żona Bronisława Schmidta – Eugenia (z domu Brendler) z ich roczną córką Antoniną, Kraj Krasnojarski, Czernogorsk, 1953 r.
- Podczas zesłania Bronisław Schmidt prosi przypadkowo spotkaną polską dziewczynkę – Genię Żak – by przechowała jego zdjęcie ponieważ nie wie, czy przeżyje! Na zdjęciu umieszcza następującą dedykację:
Na Pamiątkę Małej Geni – Schmidt Bronisław. R/1951/7/8
Proszę zachować (pisownia oryginalna)
Bronisław Schmidt, ojciec Antoniny; Kraj Krasnojarski, Czernogorsk,1951 r. |
- W ten sposób fotografia B. Schmidta trafia na przechowanie do Genowefy Żak, która wraca do Polski z rodziną w roku 1955 z zesłania.
Poniżej Genia Żak (siedzi pierwsza z prawej) z rodzicami, babcią i z siostrą.
Na odwrocie tej rodzinnej fotografii Jan Żak – ojciec dziewczynki zapisuje: Pamiątka Sybiru 1951 r.
- córka Bronisława Schmidta – Antonina oraz Genowefa Kucharczyk ( z domu Żak); Sybiraczki z Bielska- Białej odkryły po 65 latach (!) że w swoich rodzinnych albumach mają to samo zdjęcie i podobne historie deportacji…