Uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka w Bielsku-Białej

Kazimierz Dragun Sybirak
Kazimierz Dragun, Sybirak

16 września 2016 r., w przededniu 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, Podbeskidzcy Sybiracy oddali hołd polskim zesłańcom deportowanym w głąb komunistycznej Rosji, którzy zginęli w łagrach, kazamatach i podczas przymusowej pracy w sowchozach.  
W  uroczystości wzięli udział: prezydent Bielska – Białej Jacek Krywult, samorządowcy, przedstawiciele związków kombatanckich, Straży Miejskiej, harcerze, młodzież szkolna oraz Sybiracy z rodzinami.

Warta honorowa pod pomnikiem ofiar Sybiru
Warta honorowa pod pomnikiem Ofiar Sybiru

Obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęła Msza św. w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków, którą sprawował ks. Marek Droździk. W  kazaniu ks. Droździk dziękował Sybirakom za wielkie świadectwo patriotyzmu  i wiary. Przypomniał, że wszyscy którzy kochają swoją Ojczyznę są zobowiązani do pamięci o tych którzy nie przeżyli czasu zesłania, i o tych którzy do tej pory borykają się z koszmarną przeszłością.

Msza św w intencji Sybiraków
Msza św. w intencji Sybiraków

Po Mszy św. uczestnicy – w marszu milczenia – udali się na cmentarz komunalny w Kamienicy , tam pod pomnikiem Sybiraka przybyłych gości powitał Eugeniusz Osika, prezes Zarządu Bielskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Eugeniusz Osika Prezes Zarządu Bielskiego Oddziału Związku Sybiraków
Eugeniusz Osika, prezes Zarządu Bielskiego Oddziału Związku Sybiraków

Prezydent Bielska – Białej Jacek   Krywult, podkreślał w okolicznościowym przemówieniu, znaczenie pamięci historycznej w kontekście tragicznego losu ofiar przymusowych deportacji.

Jacek Krywult Prezydent Bielska-Białej
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej

Następnie przedstawicielka młodego pokolenia, laureatka konkursu Sybiracy – Angelika Wiciejowska – odczytała fragmenty swojej konkursowej  pracy literackiej Jak możemy nie pamiętać?

Angelika Wiciejowska uczennica VIII LO w Bielsku-Białej
Angelika Wiciejowska, uczennica VIII LO w Bielsku-Białej

Sybiracy (…) byli członkami naszych rodzin, filarami wartości, o których coraz rzadziej się wspomina. (…) Wojna nie dotknęła wybranych, dotyczy nas wszystkich i nawet z upływem lat nie uda się tego dramatu oddzielić od nas [młodych] grubą kreską – podkreślała.

Swoje młodzieńcze refleksje autorka zakończyła    wierszem własnego autorstwa – Pamiętajcie:

( …) A wy młodzi pamiętajcie i morału posłuchajcie.
 Gdzie Cię matka urodziła tam jest twa Ojczyzna miła.
O niej pamięć, dla niej chwała (…)

Wyrazem    historycznej  pamięci o dramatycznym losie Sybiraków było złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Sybiru przez prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, delegację Zarządu Bielskiego  Oddziału Związku  Sybiraków,   delegacje kombatantów, samorządowców, Straży Miejskiej i młodzieży.

Złożenie wieńców pod pomnikiem ofiar Sybiru
Złożenie wieńców pod pomnikiem Ofiar Sybiru
Delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zamordowanych w Hitlerowskich Więzieniach i Obozach Koncentracyjnych.

pomnik

Przypomnijmy, iż odsłonięcie pomnika Sybiraków w Bielsku-Białej miało miejsce 22 października 2000 roku. Pomnik tworzą: granitowy krąg z nazwami miejsc zesłania, ołtarz ofiarny i krzyż. Stanisław Stecyk, który pełnił wówczas funkcję prezesa Zarządu Bielskiego Oddziału Związku Sybiraków, tak mówił do uczestników tej uroczystości szesnaście lat temu:

Pomnik – miejsce pamięci o tych, co zostali w tym wielkim grobie od Uralu po Kamczatkę  i Władywostok; od wiecznej zmarzliny Północy, po wypalone w słońcu stepy Kazachstanu. Jest on świadectwem okrutnych czasów i miejscem historii narodu polskiego. Pomnik wykonany z opoki- skały, niech (…) daje świadectwo prawdzie każdemu, kto przed nim stanie. Niech mówi!

Z kolei prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Ryszard Reiff, zwrócił uwagę zebranym gościom na fenomen przyszłości i niepodległości:

Przeszłości nie zmienimy, ale możemy kształtować przyszłość. I to jest główna myśl, która ożywia Związek Sybiraków, by nie tylko udokumentować to co było, ale i angażować się w to co będzie. Głównie po to, by wyplenić wszelkie ślady zniewolenia jednego narodu przez drugi (…) co wynikało z nakazów złowieszczej ideologii. Mechanizm zła skazuje każdego człowieka na klęskę – po stronie zwycięzców i po stronie przegranych. (…) Ten pomnik niech będzie symbolem niemego wołania, by nie zmarnować szansy jaką zdobyliśmy odzyskując niepodległość.

foto.jap