Dzień Sybiraka

Dnia 18.09.2023r. o godzinie 15.00 na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Pod pomnikiem „Miejsce Pamięci Zesłańcom Sybiru” zostały złożone kwiaty i zabrzmiał hymn państwowy.

W tym dniu wszyscy zebrani przybyli uczcić pamięć Sybiraków, modlitwę w intencji poległych i żyjących Sybiraków złożyli ks. Proboszcz parafii Matki Boskiej Pocieszenia w Straconce oraz ks. Proboszcz parafii Ewangelicko Augsburskiej w Białej. Mowę wygłosił rownież Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Adam Ruśniak.

W imieniu Związku Sybiraków przemówienie wygłosił Stefan Hankus – 5 grudnia 1939 roku Stalin wydał rozkaz: Polaków zamieszkałych na okupowanych terenach po dawnej Polsce, którzy mogliby zagrażać Związkowi Radzieckiemu, deportować na Sybir i do Kazachstanu. Ogółem, w czterech masowych deportacjach, w latach 1940-1941 wywieziono ponad milion obywateli Polski, w tym 160 tysięcy dzieci z domów dziecka i sierocińców. Deportacja była sposobem na wymordowanie tysięcy Polaków bez śladu zbrodni, wyroków, egzekucji, bez możliwości udowodnienia zabójstwa. Przy katorżniczej pracy, z głodu, z powodu chorób ludzie po prostu umierali. W okresie 1946-1956 deportowano kolejne około 300 tysięcy Polaków. Byli to żołnierze wyklęci, AK, NSZ – wszyscy, którzy z bronią w ręku chcieli walczyć o wyzwolenie Polski spod zaboru sowieckiego. Wśród 1.350.000 obywateli wywiezionych w latach 1940-1956 co trzeci deportowany zmarł.