Odszedł niezwykły człowiek

Na Cmentarzu Komunalnym 20 lipca 2019 roku odbyła się uroczystość pogrzebowa doktora Józefa Pysza, Sybiraka, lekarza, współtwórcy „Almanachu Sybiraków Podbeskidzia”. Był to dzień zadumy, pożegnań oraz wspomnień.

Na uroczystości zabrała głos rodzina oraz przyjaciele. Przemówił także Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Bielsku-Białej Eugeniusz Osika, żegnając wzruszającymi słowami nie tylko zasłużonego członka Związku, ale również przyjaciela. Wyrazy szacunku oddali także obecni Sybiracy, okazując swoje uznanie obecnością pocztu sztandarowego.

Doktor Józef Pysz został aresztowany 16 marca 1945 roku przez funkcjonariuszy NKWD, miał wtedy zaledwie piętnaście lat. Początkowo umieszczają go w bielskim więzieniu. Stamtąd najpierw trafia do wiezień w Nowym Sączu oraz Sanoku, po czym zostaje wywieziony do łagru w Bajdajewce. Pracował tam przy budowie kolei oraz w sowchozach. Do kraju powrócił 22 sierpnia 1945 roku.

Rodzina doktora Józefa Pysza na łanach „Kroniki Beskidzkiej” podziękowała serdecznie za przybycie obecnym na uroczystości, w szczególności Sybirakom oraz Prezesowi Eugeniuszowi Osice.